מחקרים

האם קיים בסיס מולקולרי משותף במקרים שונים של תסמונת CHARGE?

החוקרים ביצעו ריצוף אקזומי מלא בקרב נבדקים שאובחנו מבחינה קלינית בתסמונת CHARGE ובבני משפחותיהם והצליחו למצוא מגוון וריאנטים פתוגניים בגנים שונים בעלי בסיס מולקולרי משותף

29.10.2018, 12:40
בדיקה גנטית (צילום: אילוסטרציה)

תסמונת CHARGE היא תסמונת אוטוזומלית דומיננטית הכוללת מספר מומים מולדים ומאופיינת באובדן ראייה ושמיעה, מחלת לב מולדת ועיוותים של הגולגולת ומבנים נוספים. במרבית המטופלים המאובחנים בתסמונת, ישנם ווריאנטים פתוגניים ב-CHD7, גן המקודד ל-adenosine triphosphate–dependent chromodomain helicase DNA binding protein 7. עם זאת, בקרב 5-30% (תלוי בעוקבה) מהמאובחנים בתסמונת מבחינה קלינית, לא נמצא וריאנט סיבתי ברור.

החוקרים ביצעו ריצוף אקזומי מלא (WES- whole-exome sequencing) בקרב 28 משפחות בהן ישנו לפחות בן משפחה אחד המציג מאפיינים קליניים המרמזים על קיום תסמונת CHARGE.

תוצאות המחקר הראו כי בקרב 15 מתוך 28 (53.6%) הנבדקים נמצאו וריאנטים פתוגניים ב-CHD7, בזמן שארבעה נבדקים (14.3%) היו בעלי וריאנטים פתוגניים בגנים אחרים (RERE, KMT2D, EP300 או PUF60). בנוסף, החוקרים זיהוי וריאנט ב-KDM6A שחשיבותו הקלינית אינה ודאית בקרב מטופל אחד (3.5%). החוקרים לא מצאו וריאנטים פתוגניים באמצעות WES בקרב שמונת המטופלים הנותרים (28.6%).

תוצאות המחקר מדגימות כי המאפיינים הפנוטיפים של תסמונת CHARGE חופפים עם מאפיינים של תסמונות נדירות הקשורות בגן בודד. בנוסף, החוקרים הצליחו לחשוף פתולוגיה מולקולרית משותפת המפריעה לוויסות האפיגנטי האחראי על התפתחות של איברים רבים.

מקור: 

Moccia, A. et al. (2018) Genetics in Medicine 20.

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת CHARGE,  אוטוזומלי דומיננטי,  ווריאנט פתוגני,  ריצוף אקזומי מלא
תגובות