חדשות

"מכבי" עתרה לבג"ץ לאשר לה להפסיק לממן תרופות יתום

"מכבי" מבקשת להפסיק את מימון התרופות היקרות רק למצטרפים חדשים למסלולי השב"ן ודורשת ממשרד הבריאות לחייב במקביל את יתר הקופות לממן גם הן תרופות יתום למבוטחיהן

קופת חולים מכבי. היחידה שמממנת תרופות יתום (צילום: אילוסטרציה)

מכבי שירותי בריאות, קופת החולים השנייה בגודלה בישראל, עתרה לבג"ץ בבקשה להוציא צו על תנאי נגד משרד הבריאות ובדרישה לאפשר לה להפסיק לממן תרופות יקרות לחולים חדשים במחלות יתום, למרות הסבל הרב שייגרם להם אם בית המשפט יקבל את הבקשה.

הקופה דיווחה כי מאז 2013 עלות מימון התרופות הללו עלתה כדי פי 12 ומסתכמת בהוצאה של 74 מיליון שקל עד 2020. בעתירה הודגש שהקופה איננה מתכוונת להפסיק את הטיפול והתרופות למבוטחיה החולים שכבר מקבלים אותו, אלא רק למצטרפים חדשים למסלולי השב"ן.

על פי כתב העתירה שהוגשה בשבוע שעבר, "מכבי" מבקשת צווים על תנאי כלפי משרד הבריאות ושר הבריאות כדי לחייבם לנמק מדוע לא יאושר תיקון בתכנית שירותי הבריאות הנוספים של הקופה כך שהזכאות הפתוחה לתרופות (מכוח סעיף 18ב לתקנון תכנית השב"ן) לא תכלול עוד תרופות יתום, אולם חברי שב"ן שכבר החלו בטיפול בתרופת יתום יהיו זכאים להמשיך ולקבלו עד תום הטיפול בהם.

"מכבי" דורשת למעשה משר הבריאות לאשר את התיקון המבוקש, כך שיחול אך ורק על מצטרפים חדשים לשב"ן וכן שבית המשפט יורה לפעול מיידית לכך שגם הקופות האחרות ייכללו בתכניות השב"ן שלהן זכאות פתוחה לתרופות יתום.

בכתב העתירה פורט הרקע והנסיבות שהובילו את "מכבי" להתנהלות חריגה שבה החלה בשנת 2007, כאשר הוסיפה הטבה ייחודית למבוטחיה במסלולי השב"ן וכללה מימון תרופות יתום למחלות נדירות מאוד, קשות וחשוכות מרפא.

לחברות התרופות אין אינטרס כלכלי לפתח תרופות לאותן מחלות מפני שהשוק שלהן קטן. לכן, כל תרופה שנמצאה יעילה היא יקרה מאוד עד כדי עלות שנתית של מיליוני שקלים לחולה בשנה. לדוגמה, תרופה למחלת דושן המגיעה לעלות של ארבעה מיליון שקל. הביטוחים המשלימים שמציעות הקופות מאפשרים תמורת תשלום סמלי ובהתאם לגיל החולה לספק תרופות אלו במסגרת "סלי הטבות". כ-80% מהישראלים הצטרפו למסלולי השב"נים שהציעו ארבע הקופות למבוטחיהן.

עתירת "מכבי" צפויה להיתקל בביקורת של ארגוני חולים כיוון שלרבים מהחולים לא תהיה אפשרות לממן תרופות יקרות. אולם, בעתירה נאמר כי "מכבי" היא הקופה היחידה שמציעה הטבה זאת וחולים במחלות נדירות עוברים אליה מהקופות האחרות.

בעתירה מציעה "מכבי" פתרון לבעיה: לחייב את יתר קופות החולים לממן גם הן את התרופות היקרות למבוטחיהן, כדי שיימנע מעבר גורף של חולים במחלות יתום ל"מכבי". הקופה טענה שהציעה זאת כמה פעמים למשרד הבריאות, אך ההצעה נדחתה.

נושאים קשורים:  קופת החולים מכבי,  תרופות יתום,  עתירה לבג"ץ,  שב"ן,  חדשות
תגובות