חדשות

מחדל ההפריה ב"אסותא": ביהמ"ש אישר לשישה זוגות ואישה להיבדק

השישה הם חלק מקבוצת הזוגות בעלי סבירות לזיקה גנטית לתינוקת סופיה | השופטת ביקרה את החלטת האפוטרופסיות להשאיר את התינוקת בחזקת היולדת | פרקליטי היולדת: "נערער - זכויות הילדה והוריה אינם נושא לדריסה"

טיפולי פוריות, פרשת העוברים באסותא. אילוסטרציה

שישה זוגות ואישה, שעברו טיפולים בבית החולים אסותא בראשון לציון, יוכלו לעבור בדיקה גנטית כדי לקבוע האם יש קשר גנטי ביניהם לבין התינוקת סופיה, "גיבורת" פרשת מחדל ההפריה  ב"אסותא". כך קבעה אתמול (ד') השופטת חני שירה בבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון.

השופטת קיבלה בכך את עתירתם של הזוגות, שהם חלק מקבוצה בת 22 זוגות שבית החולים, יחד עם ועדה של משרד הבריאות, קבעו שיש סבירות שהם בעלי זיקה גנטית לתינוקת ושעברו טיפולי הפריה בסמיכות זמנים ליולדת.

בהחלטתה מתחה השופטת ביקורת על ההמלצה של שלוש האפוטרופסיות שמונו על ידי בית המשפט וקבעו כי יש להשאיר את התינוקת בחזקת האם היולדת ובן זוגה, שמגדלים אותה, טרם השלמת הבדיקות. כמו כן מתחה ביקורת גם על נסיונן לקבוע את אופי הקשר בין התינוקת להוריה הגנטיים, ככל שיימצאו.

השופטת אמרה כי כאשר בתי המשפט נדרשים לשאלה כל כך גורלית, עליהם לעשות קודם חריש עמוק אצל גורמי הרווחה ומומחים מקצועיים שממונים כדי לבדוק בכל תיק את טובת הילד המסוים ואת ההורים, על אחת כמה וכמה במקרה זה.

עורכי הדין שמייצגים את היולדת אמרו שיערערו לבית המשפט המחוזי על ההחלטה ותהו, "כיצד בית המשפט, שמינה את האפוטרופסיות, לא קיבל בחיבוק את חוות דעתן". הפרקליטים הוסיפו כי "זכויות הילדה והוריה אינם נושא לדריסה ואנחנו סומכים את ידינו על בית המשפט המחוזי שיבחן את כל הפרמטרים הדרושים".

האפוטרופסיות, ממערך ייצוג קטינים של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, כתבו כי קיימת חשיבות עליונה לסיים את ההליכים המשפטיים ולקבל הכרעה ברורה למען שלמותה הנפשית של הילדה והתפתחותה התקינה. הן המליצו לאפשר לה יציבות בבית היולדת ובן זוגה המטפלים בה מיום היוולדה. הן הוסיפו כי צריך לעשות את מירב המאמצים כדי לברר את זהות ההורים הגנטיים של התינוקת, אך זאת כדי לאפשר לה לפגוש אותם בעתיד אם תחפוץ בכך, ולא כדי להעבירה לחזקתם.

נושאים קשורים:  אסותא ראשון לציון,  בדיקות גנטיות,  חדשות,  טיפולי פוריות
תגובות