חדשות

ללא יו"ר לוועדת הלסינקי למחקרים גנטיים, עשרות מחקרים נעצרו

במשרד הבריאות החליטו לא להאריך את מינויו של פרופ' איתן פרידמן לתפקיד כמו גם של חברים נוספים בוועדה | הוועדה לא התכנסה במשך כחודשיים ועשרות הצעות למחקר תקועות

פרופ' איתן פרידמן. צילום: פרטי

מינויו של פרופ' איתן פרידמן, יושב ראש ועדת הלסינקי העליונה למחקרים גנטיים של משרד הבריאות, לא הוארך, ככל הנראה על רקע ביקורת שהשמיע נגד משרד הבריאות ועשרות מחקרים נתקעו. על כך מדווח אדיר ינקו הבוקר (ג') ב-Ynet.

על פי הדיווח, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב סירב להאריך את מינויו של פרופ' פרידמן כמו גם מינויים של חברים נוספים בוועדה ולכן הוועדה לא התכנסה במשך כחודשיים ויותר מ-20 הצעות למחקר ממתינות לאישור. זאת, על אף שהוועדה אמורה לקבל החלטות תוך כארבעה שבועות משלב הגשת המחקרים לבדיקה. המחקרים הממתינים לאישור הוועדה הם בתחומי סרטן, פרקינסון, בעיות ברחם ותרופות לילדים.

ינקו מצטט גורם שאומר כי "יש מחקרים שהמימון שלהם בסכנה, מחקרים לטיפול תרופתי למחלות נדירות, ואולי יש ניסיון להשתלט על הוועדה. מתעוררות שאלות לגבי ההחלטה לא להאריך את המינוי לחלק נכבד מחברי הוועדה, כולל יו"ר הוועדה, בלי הסבר רלוונטי וענייני".

תגובת משרד הבריאות כפי שהיא מובאת בכתבה: "מודים לפרופ' פרידמן על הובלת הוועדה ותרומתו לקידום המחקר הגנטי בישראל. מינויו של פרופ' פרידמן פג לפני כחודשיים, ועל כן החל הליך איתור ליו"ר חדש לוועדה. ימונה בימים הקרובים ראש ועדה זמני".

נושאים קשורים:  ועדת הלסינקי,  פרופ' איתן פרידמן,  חדשות,  מחקרים,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב
תגובות
02.08.2023, 20:30

תמוהה בעיני תגובת משרד הבריאות ופיטוריו של פרופסור פרידמן כיו"ר הוועדה .משכמו ומעלה בתחום בו מתמחה וכבן אדם נעים הליכות וצנוע.

אנונימי/ת
03.08.2023, 16:22

כאשר ידוע מועד סיום הכהונה לוועדה מבעוד מועד מתארגנים לבחירה יו"ר חדש וחברים חדשים . והשאר כפי שבא לידי ביטוי בהודעת משרד הבריאות ממש לא לעיניין ולא מקצועי.