חדשות

חוקרים בסטנפורד הראו כיצד וריאנטים גנטיים עלולים להוביל לאוטיזם

אסמבלואידים, מבנים מוחיים זעירים שגדלים במעבדה, מהווים דרך חדשה להבנת הביולוגיה של הפרעות נוירו-התפתחותיות | המחקר הראה כיצד גנים משפיעים על תאי מוח הממלאים תפקיד בהפרעות אלו

תאי מוח ודנ"א. אילוסטרציה: שאטרסטוק

צוות חוקרים מהמחלקה לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות באוניברסיטת סטנפורד האמריקאית פיתח דרך חדשה לחקור כיצד גנים עלולים לגרום לאוטיזם ולהפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות, וזאת בעזרת גידול מבנים מוחיים זעירים במעבדה ושינוי ה-DNA שלהם. מבנים אלה, ה"אסמבלואידים", שתוארו בכתב העת Nature, עשויים לסייע בפיתוח טיפולים ממוקדים להפרעת ספקטרום אוטיסטי, פיגור שכלי, סכיזופרניה ואפילפסיה.

הפרופסור לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות באוניברסיטת סטנפורד סרג'יו פאסקה (Sergiu P. Pașca), אחד ממחברי המחקר, הסביר כי המחקר מאיץ את המאמץ להבנת הביולוגיה של הפרעות פסיכיאטריות. צוות החוקרים ביקש להשתמש באסמבלואידים כדי לחקור כיצד גנים הקשורים להפרעות התפתחותיות משפיעים על תאי מוח מיוחדים הנקראים אינטרנוירונים, שנראה שהם ממלאים תפקיד במספר הפרעות פסיכיאטריות.

המחקר מציע דרך לחקור את ההשפעה של גנים רבים בו-זמנית, ולזהות את אלה שמשפיעים על סוג מסוים של תא או תפקוד תא במהלך התפתחות המוח, והוא מראה בבירור כיצד וריאנטים גנטיים יכולים להוביל לאוטיזם או להפרעה נוירו-התפתחותית אחרת על ידי הפרעה לאינטרנוירונים.

נושאים קשורים:  הפרעות נוירו-התפתחותיות,  אוטיזם,  גנים,  מחקר,  התפתחות המוח
תגובות