מחקרים

וריאנטים הטרוזיגוטיים של COL17A1 גורמים לאמלוגנסיס אימפרפקטה

וריאנטים של COL17A1 הגורמים ל-junctional epidermolysis bullosa מהווים גורם שכיח לאמלוגנסיס אימפרפקטה תורשתית דומיננטית שאינה תסמונתית

היגיינת פה, בדיקה אצל רופא שיניים (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of medical genetics' מתארים החוקרים את חשיבותם של וריאנטים ל-COL17A1 באמלוגנסיס אימפרפקטה (AI: amelogenesis imperfecta), פגם התפתחותי באמייל.

כרקע לכך מציינים החוקרים כי קולגן XVII נקשר לרוב עם מחלות אנושיות, כאשר וריאנטים ביאלליים של COL17A1י(>230) גורמים ל- junctional epidermolysis bullosaי(JEB), מחלה נדירה, הטרוגנית גנטית, של שלפוחיות הרירית והעור (mucocutaneous blistering) עם AI.

על אף ההכרה בכך שלנשאים הטרוזיגוטיים במשפחות JEB עשוי להיות AI, ואף על פי שווריאנטים הטרוזיגוטיים של COL17A1 גם כן גורמים ל-dominant corneal epithelial recurrent erosion dystrophy (ERED), חשיבותם של וריאנטים הטרוזיגוטיים ל-COL17A1 הגורמים ל- AI דומיננטית שאינה תסמונתית אינה מוכרת באופן נרחב.

לצורך כך, החוקרים אספו פרובנדים מעוקבת AI אשר נסרקו עם single molecule molecular inversion probes או targeted hybridisation capture (הן בפאנל מותאם אישית והן בריצוף אקסום שלם) עבור וריאנטים COL17A1. הפנוטיפים של המטופלים הוערכו באמצעות בדיקה קלינית ואנליזה של השיניים המושפעות.

מתוצאות החוקרים עולה כי ל- 19 פרובנדים שאינם קשורים ועם AI מבודד (ללא מאפייני cosegregation) היו 17 וריאנטים הטרוזיגוטיים של COL17A1 העלולים להיות פתוגניים, כולל missense, premature termination codons, frameshift ו-splice site variants הן ב-endo-domains והן ב-ecto-domains של החלבון. פנוטיפ ה-AI תאם עם אמייל בעובי כמעט נורמלי והיפופלזיה מוקדית משתנה עם אי-סדירות על פני השטח, כולל pitting.

החוקרים מסכמים כי תוצאותיהם מצביעות על כך שוריאנטים של COL17A1 מהווים גורם שכיח ל- AI תורשתית דומיננטית שאינה תסמונתית. השוואת הוריאנטים המעורבים ב-AI ו-JEB זיהתה קווי דמיון בסוג ובתפוצה, עם חמישה אשר זוהו בשני המצבים, כאשר אחד מהם עלול לגרום גם ל-ERED.

עוד מוסיפים החוקרים כי זמינות גדולה יותר של בדיקות גנטיות פירושה כי יותר אנשים יקבלו דיווחים על וריאנטים הטרוזיגוטיים של COL17A1. על כן, מציעים החוקרים כי חולים עם AI מבודדת או ERED עם הווריאנטים COL17A1 צריכים להיחשב כנשאים אפשריים ל-JEB ולקבל ייעוץ בהתאם, המשקף את חשיבותו של הטיפול הרב-תחומי.

מקור:

Hany U, Watson CM, Liu L, et al. Heterozygous COL17A1 variants are a frequent cause of amelogenesis imperfecta. Journal of Medical Genetics Published Online First: 18 November 2023. doi: 10.1136/jmg-2023-109510

נושאים קשורים:  מחקרים,  אמייל,  אמלוגנסיס אימפרפקטה,  קולגן,  וריאנטים
תגובות